17 Ekim 2012 Çarşamba

ERKEK ANNESİ OLMAK


Erkek annesi olmak ne demektir…? Bir kere en başta çocuğunun fiziken sana benzemeyeceği gerçeğini kabullenebilmek demektir. Hayatta bilmediğin bazı şeyleri ona öğretmek, çocukluğunda hiç oynamadığın oyun ve oyuncakları ona öğretmek; birlikte araba sürmek, otoparklar inşa etmek, hatta araba marka ve modellerini onunla öğrenmek demektir. Oğlunun hayatındaki ilk kadınken, büyüdükçe başkalarının da olacağını bilip o günlerin hayallerini kurmak, seni çok sevip örnek alırken ona bazı şeyleri neden senin gibi yapamayacağını anlatabilmektir. Oğlunla yapışık ikiz gibi dolaşmaktır. Eşin için, hayatında bu kadar çok sevebileceğin başka bir erkek yok diye düşünürken, sana aksini ispatlarcasına çıkıp gelen bu küçük prense deliler gibi aşık olmak, sevgini içinde taşıyamayıp durmadan hüngür şakır ağlamak, koklamaya öpmeye doyamamak, dokunmaya kıyamamak demektir. Erkek annesi olmak… İçindeki erkeği keşfetmektir onunla. Bunca yıldır ‘kadın’ken ve daha yeni ‘anne’ olmaya alışırken, bir de ‘erkek’ olmak… ona en iyi dost, en iyi öğretmen, en delikanlı arkadaş, en sert koruma olmak… Erkek annesi olmak… Onunla büyümek onunla güzelleşmektir..Fakat olgunluk, ergenlik, ‘erkeklik’ evresinde sarılıp öpememek, uzaktan sevmektir Erkek annesi olmak ...5 yorum:

 1. ahhh Rabbim banada nasib etsin...ne güzel anlatmış bu duyguyu...

  YanıtlaSil
 2. evlendikten sonra da bu aşkı gelini üzerinde körüklememektir bence.. daha anne değilim, evimizde bir erkek olmadı evlad olarak. nasıl bi duygudur annemde görmedim ama k.validemde aşırısını görmekten korkuyorum yapılan bazı hareketlerle..
  bu yazının sonu şöyle bitmeli herhalde.. bu kadar aşıkken oğluna, zamanı gelince başka bir kadının gelip onu evden götürmesinin senden koparmak değil yeni bir yuva kurmak olduğunu kabullenmek ve huzurlu olsun da yeter ki deyip,onun birken iki oluşuna uzaktan aşkla bakmaya devam edebilmek demek sanırım...

  YanıtlaSil
 3. İŞDE BEN BU ERKEĞİN ŞU ANDA YİRMİ YAŞINDAKİ HALİNİ YAŞIYORUM
  VE HİÇ HOŞNUT DEĞİLİM HALİMDEN
  HER GÜN BİR PARÇA DAHA UZAKLAŞMASINI GÖRMEK ÇOK ZOR

  YanıtlaSil
 4. iki oğlu olan bir anne olarak tüm yazının altına imzamı atıyorum:)

  YanıtlaSil